Tre arsye pse ndeshni në rash kutan gjatë dhe pas shtatzanisë

Shtatzënia sjell shumë ndryshime në trupin tuaj. Një nga dukuritë më të shpeshta gjatë shtatzënisë është rash apo skuqja e lëkurës. Kjo gjendje e lëkurës manifestohet gjatë shtatzënisë dhe mund të vazhdojë edhe pas lindjes së fëmijës. Shpesh shfaqet në formën e lëkurës me krusta, me të kruara që mund të enjten dhe skuqen. Rash nuk është i dëmshëm për fëmijën apo për ju në periudha afatgjata, por është një situatë e pakëndshme. Ja disa nga arsyet e rashit kutan gjatë dhe pas shtatzanisë;

Stresi

Për një nënë të re, stresi është një fenomen i njohur, kjo theksohet më tepër pas fëmijës së parë. Mungesa e gjumit, gjidhënia e vazhdueshme dhe ndryshimet hormonale janë disa nga faktorët që mund të bëjnë që një nënë e re të ndihet e mbingarkuar. Stresi mund të çojë në rritjen e nivelit të hormoneve që mund të shkaktojnë çrregullime të lëkurës. Për të reduktuar stresin, angazhohuni në aktivitete që qetësojnë aktivitetin mendor. Për shembull, qetësoni veten me masazhe pas lindjes, flini mjaftueshëm, ushqehuni mirë.

Neglizhenca ndaj kujdesit të lëkurës

Nënat e reja i anashkalojnë nevojat për kujdesin e lëkurës. Gjatë dhe pas shtatzënisë, lëkura juaj është e ndjeshme ndaj skuqjes, çarjeve dhe thatësisë. Përdorni produkte me ekstrakte bimore për të hidratuar, zbutur dhe shëruar lëkurën tuaj. Përzgjidhni produkte natyrale dhe sigurohuni që zgjedhja juaj është të jetë e sigurt dhe e përshtatshme për ju dhe fëmijën tuaj.

Dehidrimi

Kapaciteti i lëkurës për të mos humbur ujin zvogëlohet në periudhën pas lindjes. Lëkura juaj mund të bëhet e thatë, e ashpër dhe jo e plotë, që mund të çojë në shfaqjen e rasheve në lëkurë. Ndërsa merreni me axhendën e mbingarkuar të nënës, ju mund të harroni të pini ujë mjaftueshëm. Pini të paktën 2 litra lëngje çdo ditë për të qëndruar të hidratuar dhe mendoni të hidratoni rregullisht me kremra apo locione të përshtatshëm lëkurën tuaj.

Kontakti lëkurë-lëkurë është një mënyrë e mrekullueshme për t’u lidhur me bebin, për t’a shtendosur dhe qetësuar atë. Eshtë terapia relaksuese më e mirë gjatë muajve të parë të jetës. Gëzoni këto momente të veçanta dhe të paharrueshme duke u kujdesur intensivisht për lëkurën tuaj dhe të bebit.

Si të zgjidhni produktet e Kujdesit ndaj Lëkurës të bebit tuaj

Çdo nënë s’do asgjë tjetër veç më të mirën për kujdesin e fëmijës së saj. Mund të duket paksa e vështirë për të përzgjedhur produktet e duhura për bebin përderisa ju nuk e dini kush funksionon më mirë për ta. Dhe ndërsa kërkesat e bebit ndryshojnë vazhdimisht gjatë rritjes, edhe një vendim i thjeshtë për të përzgjedhur produktin e duhur mund të ngjajë i vështirë.

Në muajt e parë të jetës lëkura delikate e bebit humbet ujë me ritme të shpejta. Për të bllokuar dehidratimin e saj  lëkura e bebit kërkon kremra dhe locione, shampoo dhe pastrues të tjerë që nuk janë agresive mbi lëkurën e tij. Të kujdesesh për të voglin tënd, do të thotë t’u kushtosh vëmendje edhe detajeve të vogla. Të jesh i informuar është hapi i parë domethënës për të bërë zgjedhjen e produktit të duhur për bebin tuaj.

Shumë produkte të Kujdesit për Fëmijë përmbajnë ingredientë të dëmshëm për lëkurën delikate të bebit. Mënyra më e sigurtë dhe më e mire është të drejtohesh drejt produkteve natyrale. Herës tjetër që do zgjedhësh një produkt për bebin, sigurohu që të shohësh në etiketë ingredientë natyralë si:

 • Aloe vera; bimë e mrekullueshme që përmban 96% ujë dhe Vitamina A, B, C dhe E. Xheli i Aloe vera përmban veti anti-inflamatore, antimykotike, dhe freskuese. Efikas në trajtimin e ekzemave dhe ndërlikimet e lëkurës së thatë.
 • Vaj Sezami; ingredienti më popullor në vajin për masazh. Vaj Sezami ka veti absorbuese dhe antibakteriale, ideale për lëkurë sensitive.
 • Khus-Khus apo Vetiver; Khus-Khus ka veti qetësuese, antibakteriale, antimykotike dhe absorbuese që freskojnë dhe ruajnë lëkurën.
 • Vaj Bajame; burim i pasur me Vitaminë E që ushqen lëkurën. Vaj Bajame është emollient dhe hidratues natyral, ideal për lëkurë të thatë.
 • Neem; bimë me veti të panumërta- antibakteriale, antimykotike, antiparazitare dhe anti-inflamatore.

Mrekullitë e Natyrës janë paketuar në çdo produkt Himalaya BabyCare. Pa përmbajtje Sodium Laurel Sufate (SLS), parabene, ftalate, vajra minerale etj, produktet Himalaya BabyCare nuk janë agresive mbi lëkurën delikate të bebit tuaj. Kështu që, herës tjetër bëj zgjedhje të zgjuar për bebin tuaj, zgjidh prekjen magjike të Natyrës.

Të pavërtetat e kujdesit oral, sqarime!

Qarkullojnë disa keqkuptime rreth kujdesit oral që shumë nga ne as e sjellin ndërmend t’a vënë në dyshim. Ndiq këshillat e duhura për dhëmbë dhe gingiva të shëndetshme.

 • Jo e vërtetë #1: Përdorimi i fillit dentar nuk është i nevojshëm.
  E vërtetë: Ka disa hapësira ndërmjet dhëmbëve ku furça e dhëmbëve nuk mund të arrijë. Filli dentar largon mbetjet ushqimore dhe gurëzat në këto hapësira. Mospërdorimi i tij mund të shkaktojë dëmtimin e dhëmbëve.

 

 • Jo e vërtetë #2: Gjakrrjedhja nga gingivat është normale.
  E vërtetë: Gjakrrjedhja është shenja dalluese që gingivat janë të dëmtuara. Njihet ndryshe me termin mjekësor gingivitis ( gjendja e karakterizuar nga inflamacioni i gingivave). Gjakrrjedhja shkaktohet nga depozitimi i mbetjeve përgjatë anësive të gingivave. Për të ruajtur gingivat të pastra përdor fillin dentar me kujdes. Nëse gjakrrjedhja vazhdon konsultohu me dentistin tuaj.

 

 • Jo e vërtetë  #3: Nuk ka rëndësi çfarë hani përsa kohë i lani dhëmbët dy herë në ditë.
  E vërtetë: Ka disa ushqime dhe pije që mund të shfaqin efekte anësore në kavitetin oral. Produktet ushqimore si karamele, ëmbëlsirat apo pijet e gazuara përmbajnë sheqer dhe acide të ndryshme që mund të zbusin sipërfaqen e dhëmbëve. Nuk keni pse t’i evitoni plotësisht, por sigurohuni të shplani gojën me ujë të bollshëm pas përdorimit të tyre.

 

 • Jo e vërtetë#4: Sa më fort lani dhëmbët, aq më mirë.
  E vërtetë: Të lani dhëmbët fort mund të çojë në dëmtimin e gingivave dhe madje deri në humbjen e dhëmbëve. Laj dhëmbët për dy apo tre minuta me lëvizje të shkurtra dhe të lehta.

Çfarë të përdor: sapun apo larës fytyre

Sapunët kanë tendencën të largojnë vajrat natyralë nga fytyra, sa më shumë i fërkon aq më shumë lëkura e fytyrës ashpërsohet. Të vlerësojmë pse një larës fytyre është zgjidhja më e mirë për fytyrën tënde kundrejt sapunit:

 • Sapunët kanë tendencën të kenë një pH më të lartë sesa pH normal i lëkurës suaj. Kjo do të thotë që sapuni e përthith shumë shpejt ujin duke e shndërruar lëkurën të thatë dhe të dehidratuar. Substancat alkaline tek sapunët mund të japin një sërë problemesh në fytyrë.

 

 • Nga ana tjetër, pH i larësit të fytyrës është më afër pH të lëkurës suaj. Kjo do të thotë që larësi i fytyrës i ruan vajrat natyralë të lëkurës suaj. Larësi është më tepër i përshtatshëm për fytyrën, dhe nëse do të përdorni një larës fytyre herbal, do të vini re që fytyra juaj do të jetë e butë dhe e hidratuar.

Informohuni dhe zgjidhni larësin që i përshtatet më shumë lëkurës suaj!

Buzëqeshja e përkryer, mënyra naturale

Higjiena orale nuk është vetëm për të patur një buzëqeshje të përkryer. Eshtë e rëndësishme që edhe dhëmbët dhe gingivat të jenë të shëndetshme. Ndiq këto mënyra për dhëmbë që shkëlqejnë dhe gingiva të shëndetshme: Higjiena orale: Laj dhëmbët mëngjes dhe darkë, për të paktën dy minuta. Përdor produkte dentare që përmbajnë Shegë dhe Neem.  […]