Si të zgjidhni produktet e Kujdesit ndaj Lëkurës të bebit tuaj

Çdo nënë s’do asgjë tjetër veç më të mirën për kujdesin e fëmijës së saj. Mund të duket paksa e vështirë për të përzgjedhur produktet e duhura për bebin përderisa ju nuk e dini kush funksionon më mirë për ta. Dhe ndërsa kërkesat e bebit ndryshojnë vazhdimisht gjatë rritjes, edhe një vendim i thjeshtë për të përzgjedhur produktin e duhur mund të ngjajë i vështirë.

Në muajt e parë të jetës lëkura delikate e bebit humbet ujë me ritme të shpejta. Për të bllokuar dehidratimin e saj  lëkura e bebit kërkon kremra dhe locione, shampoo dhe pastrues të tjerë që nuk janë agresive mbi lëkurën e tij. Të kujdesesh për të voglin tënd, do të thotë t’u kushtosh vëmendje edhe detajeve të vogla. Të jesh i informuar është hapi i parë domethënës për të bërë zgjedhjen e produktit të duhur për bebin tuaj.

Shumë produkte të Kujdesit për Fëmijë përmbajnë ingredientë të dëmshëm për lëkurën delikate të bebit. Mënyra më e sigurtë dhe më e mire është të drejtohesh drejt produkteve natyrale. Herës tjetër që do zgjedhësh një produkt për bebin, sigurohu që të shohësh në etiketë ingredientë natyralë si:

  • Aloe vera; bimë e mrekullueshme që përmban 96% ujë dhe Vitamina A, B, C dhe E. Xheli i Aloe vera përmban veti anti-inflamatore, antimykotike, dhe freskuese. Efikas në trajtimin e ekzemave dhe ndërlikimet e lëkurës së thatë.
  • Vaj Sezami; ingredienti më popullor në vajin për masazh. Vaj Sezami ka veti absorbuese dhe antibakteriale, ideale për lëkurë sensitive.
  • Khus-Khus apo Vetiver; Khus-Khus ka veti qetësuese, antibakteriale, antimykotike dhe absorbuese që freskojnë dhe ruajnë lëkurën.
  • Vaj Bajame; burim i pasur me Vitaminë E që ushqen lëkurën. Vaj Bajame është emollient dhe hidratues natyral, ideal për lëkurë të thatë.
  • Neem; bimë me veti të panumërta- antibakteriale, antimykotike, antiparazitare dhe anti-inflamatore.

Mrekullitë e Natyrës janë paketuar në çdo produkt Himalaya BabyCare. Pa përmbajtje Sodium Laurel Sufate (SLS), parabene, ftalate, vajra minerale etj, produktet Himalaya BabyCare nuk janë agresive mbi lëkurën delikate të bebit tuaj. Kështu që, herës tjetër bëj zgjedhje të zgjuar për bebin tuaj, zgjidh prekjen magjike të Natyrës.